Avsnitt 10 – Maria Landeborn

I detta fullspäckade avsnitt gästas vi via länk av Maria Landeborn, som är sparekonom och senior strateg på Danske Bank. Vi diskuterar hur Corona påverkar ekonomin och hur framtiden kommer se ut, hur våra politiker och riksbanker sköter sig, vad som kommer hända med räntan och varför en del räntefonder stängde för uttag i den turbulens som rådde under mars månad samt hur mycket nya pengar en riksbank egentligen kan trycka för att rädda ekonomin. Vi hinner även med några råd till småsparare gällande hur man skall agera gällande sitt sparande i dessa tider.

 

Avsnitt 39 - Fredrik Wiberg

Vi gästas i detta Benchmark Live-avsnitt av Fredrik Wiberg, VD på Svensk Värdepappersservice (även kallat SVP). Vi går igenom SVPs möjligheter och erbjudande för fria företagare som ägnar sig åt finansiell rådgivning och fördelarna med ett brett produktutbud och att kunna använda sig av alla verktyg i verktygslådan.

Avsnitt 38 - CB Fonder

Avsnitt 38 av Benchmark Live träffar Alexander Jansson på CB Fonder och diskuterar deras fonder Save Earth Fund samt European Quality Fund. Vilka branscher inom hållbarhet fungerar fortfarande, och vilka bör man undvika? Kommer Trumps intåg göra det svårare för hållbara bolag att få framgång, och var är Europas problem egentligen? Detta och mycket mer får vi reda på i detta avsnitt!

Avsnitt 37 - Virtune

Ännu ett intressant avsnitt av Benchmark Live. Vi besöker Cristopher Kock på Virtune för att prata bitcoin, krypto, blockkedjeteknik, DeFi och NFTs. Vet du inte vad detta innebär så är det ett ypperligt tillfälle att lära sig i detta avsnitt där vi dyker ner i just detta ämne.