Avsnitt 31- Coeli Global Select
Vi gästas återigen av Henrik Milton och Andreas Brock i detta avsnitt av Benchmark Live. Vi går igenom makroläget, de hot som finns men framför allt deras fonder Coeli Global Select & Coeli Global Select Småbolag och vilka förändringar de gjort sedan sist. Har de kanske hittat några nya champions?
Avsnitt 40 - Tommy Myllymäki
Detta avsnitt gästar vi den tvåstjärniga michelinkrogen Aira och Tommy Myllymäki. Vi diskuterar hur ekonomin ser ut bakom en restaurang av denna dignitet, vad som krävs för att nå till denna nivå samt om Tommy har några investeringstips inom vinets värld!
Avsnitt 39 - Fredrik Wiberg
Vi gästas i detta Benchmark Live-avsnitt av Fredrik Wiberg, VD på Svensk Värdepappersservice (även kallat SVP). Vi går igenom SVPs möjligheter och erbjudande för fria företagare som ägnar sig åt finansiell rådgivning och fördelarna med ett brett produktutbud och att kunna använda sig av alla verktyg i verktygslådan.
Avsnitt 38 - CB Fonder
Avsnitt 38 av Benchmark Live träffar Alexander Jansson på CB Fonder och diskuterar deras fonder Save Earth Fund samt European Quality Fund. Vilka branscher inom hållbarhet fungerar fortfarande, och vilka bör man undvika? Kommer Trumps intåg göra det svårare för hållbara bolag att få framgång, och var är Europas problem egentligen? Detta och mycket mer får vi reda på i detta avsnitt!