Aktuella villkor emission 2025:2
Emission 2025:2 tecknas till och med den 25 april. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.
Moody’s sänker kreditbetyget för det svenska kredithanteringsbolaget Intrum AB från B1 till B2 med fortsatt negativa utsikter.
Bakgrunden är att planen för att minska skuldsättningen har blivit försenad i förhållande till tidigare prognoser p.g.a. en nyligen tillkännagiven försäljning av tillgångar.
Moody's uppger att neutrala utsikter kan uppnås om Intrum inte ytterligare försämrar sina nyckeltal som rör skuldsättning under genomförandet av omstruktureringsplanen samt att bolaget kommunicerar trovärdiga planer för att minska intjäningsbortfallet och behovet av refinansiering.
Strivo har ett antal utestående placeringar med exponering mot Intrum AB.
Emission 2025:2 tecknas till och med den 25 april. Nedan finner du en uppdatering på hur de aktuella villkoren ser ut just nu.
För årets fjärde kvartal erhöll Strivos depåkunder en återbäring av fondprovisioner på sammanlagt 17,2 miljoner kronor.
Emission 2025:1 är nu upphandlad vilket innebär att slutgiltiga deltagandegrader och kuponger är fastställda.